Pewna jakość, niska cena!
+48 85 651 85 28        biuro@mbig.pl     

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku

Czy można zainstalować ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w starym bloku? Co należy zrobić? Czy trzeba prosić o pozwolenie w spółdzielni lub administracji? W których częściach mieszkania można zainstalować podłogówkę?

W chwili obecnej instalacja ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym to już standard. Instalacja ogrzewania podłogowego w bloku / instalacja ogrzewania podłogowego w starej kamienicy – jest jak najbardziej możliwa! Jednak nie tylko koszty instalacji podłogówki mają tu znaczenie, należy pamiętać o formalnościach, których nie wolno pominąć.

Przygotowania do instalacji podłogówki w mieszkaniu.

Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić to termoizolacja bloku, stan techniczny budynku. Jeśli nie była robiona termomodernizacja starego budynku może okazać się, że nasza inwestycja nie przyniesie większych korzyści. Rozwiązaniem może być samodzielne ocieplenie mieszkania od wewnątrz. W dzisiejszych czasach nie stanowi to problemu. Wręcz przeciwnie, coraz częściej dokonuje się renowacji mieszkania w bloku poprzez użycie płyt izolacyjno-grzewczych jakimi są np. panele EcoThermoFloor SW – płyta pilśniowa czy EcoThermoFloor XPS.

Ogrzewanie podłogowe na lekkim drewnianym stropie – da się?

Ważna jest też konstrukcja całego budynku. Dobrze jest wiedzieć jakie obciążenie podłoża możemy zastosować by nie naruszyć budynku i nie narobić problemu sąsiadom. Ustalenie kwestii technicznych jest koniecznością, której nie można pominąć. Drewniany strop w starej kamienicy jest dość często spotykany – podstawą jest sprawdzenie jego wytrzymałości. Ważna jest tu izolacja termiczna pod systemem rur, kabli lub folii grzewczej. Chodzi o to by ogrzewać powierzchnię własnej podłogi lub ściany a nie sufit niższego piętra.

Pozwolenie na ogrzewanie podłogowe.

Właśnie dlatego potrzebne jest nam pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy administracji. Wszystko musi być odpowiednio skalkulowane i dobrane do już istniejącej instalacji i konstrukcji budynku. Według prawa instalacja centralnego ogrzewania w bloku jest traktowana jako wspólna część tego budynku. Co powoduje, że każda zmiana dokonywana w tej instalacji – wymaga uzyskania zgody zarządu i mieszkańców wspólnoty. Jeśli mieszkanie posiada własny odrębny ciepłomierz i jest rozliczane indywidualnie ze zużycia ciepła, administracja nie utrudnia modernizacji ogrzewania w poszczególnych mieszkaniach i zgoda na ogrzewanie podłogowe jest wydawana. Zdarza się jeszcze jednak, że opłaty za ogrzewanie są naliczane ryczałtowo, wtedy wyliczenie jednostkowego zużycia energii cieplnej jest niemożliwe i zachodzi duże ryzyko, iż pozostali lokatorzy mogą mieć obiekcje, co do zmian w systemie ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe wodne / ogrzewanie podłogowe elektryczne – co wybrać?

W bloku można instalować tak ogrzewanie podłogowe wodne jak i elektryczne. Powierzchniowe ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Maksymalna temperatura podłogi w łazience może sięgać 34°C, a w salonie, kuchni, czy w sypialni od 26-29°C. Co wybierzemy zależy od naszych preferencji, od tego jaką grubość podłoża możemy uzyskać, od instalacji jaką mamy. Ogrzewanie podłogowe wodne jest tak samo przyjazne jak ogrzewanie elektryczne. Które z nich będzie bardziej ekonomiczne w dużej mierze zależy od sytuacji ekonomicznej Państwa, od cen surowców. Przy współczesnej technologii coraz częściej spotyka się instalacje pomp ciepła w blokach jak i fotowoltaiki na balkonach. Co wybrać to już zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Podłogówka bez wylewki / suche ogrzewanie podłogowe / lekkie ogrzewanie podłogowe – czy to możliwe?

Grubość i masa warstwy izolacyjnej, wylewka – mają ogromne znaczenie dla wytrzymałości stropu. Dlatego właśnie najlepszych rozwiązaniem jest instalacja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu przy pomocy paneli Eco Thermo Floor. Są one stworzone specjalnie do takich zadań – jest to podłogówka bez użycia wylewki. Waga panela sięga od 1 kg do maks. 25 kg / 1 m2 w zależności od wybranego systemu. Jest znacznie lżejszym rozwiązaniem niż wylewka betonowa. Do tego skraca czas pracy, gdyż nie trzeba czekać na wyschnięcie powierzchni. Szybka instalacja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu wręcz zachwyca.

Panele do ogrzewania podłogowego / Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe/ wykładzina na ogrzewanie podłogowe / płytki ceramiczne na ogrzewaniu podłogowym / posadzka epoksydowa na ogrzewaniu podłogowym – czyli – jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Na systemowe płyty ogrzewania podłogowego można kłaść praktycznie wszystko. Różnego rodzaju wykładziny podłogowe, panele, czy drewno, posadzkę epoksydową, tak więc nie tylko płytki ceramiczne. Ważne jest jednak jakie panele pod rury do ogrzewania podłogowego stosujemy.

Wykładzina podłogowa jak i panele podłogowe podłogowa nie mogą być układane bezpośrednio na rurach grzewczych. Z tego względu należy wybrać odpowiedni podkład pod wykładzinę na ogrzewanie podłogowe / podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. W naszej ofercie mamy następujące podkłady do ogrzewania podłogowego:

– perforowana tektura falista

– podkład Steico – Underfloor

– membrana izolująca wodoodporna

– siatka z włókna szklanego.

– folia aluminiowa zbrojona