...
Pewna jakość, niska cena!
+48 85 651 85 28        biuro@mbig.pl     

Pytania i odpowiedzi

Przede wszystkim, jest ogromna różnica w cyrkulacji ciepła między standardowymi kaloryferami a ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie podłogowe jest systemem nisko temperaturowym. Działa na zasadzie promieniowania pionowego do góry. Ciepło emitujące z wysokotemperaturowych grzejników rozprowadzane jest poprzez cyrkulację. Zbierający się na grzejnikach kurz unosi się do góry, i krąży w powietrzu. Dowodem na to są czasami widoczne szare plamy na ścianach przy kaloryferach. Kurz unoszący się w powietrzu jest wdychany przez człowieka. Jest to szczególnie szkodliwe dla osób chorych na alergię, astmę.  Temperatura na podłodze jest zbyt niska by unosić kurz, z kolei na tyle wysoka by dać przyjemne odczucie ciepła na stopach.

Najczęściej polecane rury do ogrzewania podłogowego to rury PE-RT/EFOH/PE-RT z powłoką anty-dyfuzyjną i PEX-AL-PEX z warstwą aluminiową. Te drugie zachowują kształt ułożenia, nie odkształcają się.

Jak najbardziej tak. Tylko trzeba pamiętać o tym by wpierw uzyskać zgodę administratora spółdzielni / wspólnoty mieszkaniowej. W zależności od wyboru płyt systemowych, ogrzewanie można położyć na już istniejącą podłogę, bądź zamocować na legarach. Należy zawsze stosować się do wskazówek producentów systemów ogrzewania podłogowego. Mieć odpowiednio wykalkulowany przez fachowców rozstaw rur jaki należy zastosować. Najczęściej jest to 125mm, 150mm.

Tak, oczywiście, można zastosować ogrzewanie podłogowe pod prysznicem. Sens tego jest tylko w przypadku natrysku z odpływem liniowym osadzonym w podłodze. Pilnować trzeba jednak by montażyści zamontowali obwód rur w odpowiedniej odległości od odpływu. Pod prysznicem i w łazience najlepiej jest zainstalować rury na styropianie z zamocowane klipsami i zalane wylewką. Jeśli nie ma takiej możliwości można zrobić to przy użyciu płyty Eco Thermo Floor xps C&M – xps z cementem i siatką.

Montaż ogrzewania podłogowego w sypialni wciąż budzi pewne wątpliwości u konsumentów. Żadne badania jednak nie wskazują na złe oddziaływanie ogrzewania podłogowego na człowieka. Głównymi zaletami instalowania podłogówki w sypialni są: estetyka (brak kaloryferów na ścianach), zwiększona kubatura użytkowa pomieszczenia, i efektywność cieplna. Regulowanie temperatury na „podłogówce” pozwala na obniżenie temperatury powietrza o nawet 2 stopnie Celsjusza. Co znaczy, że w sypialni możemy ustawić zalecaną temperaturę 19°C, a w innych pokojach po 21°C. Ma to ogromny wpływ na oszczędność energii i komfort cieplny. Istotne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli w pokoju. Łóżko, stolik nocny czy komoda dobrze jest by były na nóżkach, tak by ciepło swobodnie mogło promieniować do góry pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe realizowane przy użyciu płyt Eco Thermo Floor można łączyć z każdym źródłem ciepła: kotły – węglowe, gazowe, olejowe, na pelet; kolektory fotowoltaiczne itp. Najoszczędniejszym źródłem zasilania są jednak pompy ciepła – ze względu na niskotemperaturowy system pracy bo tylko od 30-38°C. Każde z tych rozwiązań zapewnia odpowiednią pracę systemu ogrzewania podłogowego.

Zdecydowanie tak. By ogrzewanie podłogowe układało się szybko i łatwo najlepiej jest mieć wcześniej przygotowany projekt, szkic ułożenia płyt i rozmieszczenia rur. Wszystko powinno być robione na podstawie wyliczeń fachowców. Trzeba wiedzieć jaki rozstaw rur należy zastosować by osiągnąć w budynku optymalną temperaturę. Z reguły rozstawy 125-150mm są w zupełności wystarczające.

Zdecydowanie tak. Ze względu na niskotemperaturowy system pracy bo tylko 30-38°C, potrzebne jest zużycie zdecydowanie mniejszej ilości energii. Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, współpraca systemu ze źródłami niskotemperaturowymi jak pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy panele fotowoltaiczne, możliwość szczegółowej regulacji temperatury nawet o 2°C powoduje, iż system jest bardziej korzystny od tradycyjnego. Tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe, aby miało sens musi osiągnąć temperaturę ok 70-80°C. Ogrzewanie podłogowe powinno być zasilanie temperaturą maksymalną o wysokości 36-38°C Jest to temperatura znacznie niższa niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, co daje oszczędności sięgające nawet 30% w skali roku.

  Plusy:

– Podłoga błyskawicznie reaguje na załączenie systemu, w pomieszczeniu bardzo szybko osiąga się wymaganą temperaturę.

– Możliwość regulacji temperatury i wrażliwość systemu na tę regulację niesie duże oszczędności. Za dnia, gdy jesteśmy poza domem, można obniżyć temperaturę grzania a po powrocie ją podwyższyć, różnica będzie szybko odczuwalna. Podobnie jest z biurem. Za dnia gdy jesteśmy w pracy możemy zwiększyć temperaturę, a na wieczór i noc ją obniżyć.

– Płyty są wielofunkcyjne – spełniają rolę izolacji termicznej, dźwiękowej a jednocześnie są elementem grzewczym.

– Instalacja ogrzewania podłogowego jest szybka, łatwa, lekka, i czysta.

– Instalacja paneli Eco Thermo Floor skraca czas budowy nawet o 3 miesiące – jest to system suchy, nie trzeba czekać na wyschnięcie wylewki, nie trzeba wygrzewać podłogi.

– Można je zastosować tak na podłogę, na ścianę jak i sufit.

– Działają przy użyciu niskich temperatur- oszczędność energii i pieniędzy.

– Są zdrowe, ekologiczne i bezpieczne.

 

  Minusy:

– Podłoga po wyłączeniu systemu szybciej się wychładza niż ogrzewanie podłogowe zrobione w tradycyjnej wylewce.

Translate »